Kopané studne

Ako jediný na Slovensku ponúkame kopanie studní strojom do hĺbky 13,5 metra s priemerom 0,8 – 1,5 metra a v prípade potreby ručné prehĺbenie studní do 25 metrov. Všetky Vaše problémy a požiadavky riešime individuálne a s profesionálnym prístupom, v zmysle motta, ktorým sa naša spoločnosť riadi: „Váš problém je naša výzva“.

 

Zásadným rozdielom medzi kopanými a vŕtanými studňami je technológia postupu, ktorá má následne vplyv na ďalšie dôležité vlastnosti studne. Kopané studne nedosahujú takú hĺbku ako studne vŕtané, avšak kopané studne majú širší priemer, čo má za následok väčšiu akumuláciu vody. Obyčajne sú ukončené do 15 metrov po dostatočnom prítoku podzemnej vody.

 

Pri kopaných studniach sa betónová skruž obsypáva z vonkajšej strany 20 cm filtračným premytým štrkom. Narozdiel pri vŕtaných studniach sa častokrát obsypový materiál ani nedostane kvôli nedostatku miesta okolo plastovej rúry čo neskôr zapríčiňuje zanášanie vŕtanej studne.

 

Je potrebné podotknúť, že v prípade kopaných studní pri poklese hladiny vody je možné studňu vždy prehĺbiť a vyčistiť. Naopak vŕtanú studňu už nie je možné ďalej prehĺbiť a jej čistenie je spojené s komplikáciami.

 

Objem vody v studni

Kopané studne vystavané z betónových skruží o vnútorných priemeroch 80 cm a vonkajších 100 cm = objem 1 meter stĺpca vody = 500 l vody, vnútorný priemer 100 cm a vonkajší 120 cm = 1 meter stĺpca vody = 800 l vody (betónová skuž), čo predstavuje výhodu najmä v letných mesiacoch, kedy úroveň hladiny podzemných vôd klesá. Ďalšou výhodou pre kopanie studni je možnosť ďalšieho prehĺbenia a vloženia menších skruží. Kopané studne zhotovujeme strojom do 13,5 metrovej hĺbky alebo možné ručné prehlbenie do 25 metrov. V prípade potreby zabezpečujeme aj ručné prehĺbenie studne alebo ručné vykopanie celej studne.

Z hľadiska množstva vody na 1 meter výšky v skruží o vnútornom priemere 100 cm predstavuje pri kopaných studniach 785 litrov vody a pri vnútornom priemere 80 cm je to 502,40 litrov vody. Pri vŕtaných studniach predstavuje množstvo vody na 1 meter výšky vo vrte rúra PVC o vnútornom priemere 20 cm len 31,40 litra vody.

 

Kopaná studňa-betónové skruže:

Čistenie kopaných studní – sanácia

Odborné čistenie studne je vykonávané s možným uvedením do stavu novej studne. Čistenie prebieha v nasledujúcom poradí: Čerpanie, oplach stien, ťažba všetkých kalov a nečistôt, kontrola stavu telesa, kontrola stavu sania pumpy a čerpadla, škárovanie, náter cementovým roztokom s chloramínom B, prípadné opravy prasklín a škár, výmena sacieho koša, preplach potrubia, konečné vyčerpanie a dezinfekcie. event. výmena ručnej pumpy – čerpadla.

 
 

Rekonštrukcia studní

Po prehliadke studne naším technikom, je vyhotovená správa o stave studne a predbežná cenová kalkulácia na vykonanie rekonštrukcie. Vykonávame rekonštrukcie a opravy historických studní, studní zbortených, studní zasypaných.

 
 

Prehlbovanie kopaných studní

Pri poklese stĺpca vody v studni, väčšej spotrebe vody a podobne. Na základe odborného posúdenia hydrológ a ak to dovolia miestne pomery, je pristúpené k prehĺbeniu studne buď, vo vnútornom profile studne bez paženia, alebo s pažením betónovými skružami o priemere 50, 70, alebo 80 cm a s následným obsypom.

 

Bežne nás oslovujú majitelia vŕtaných studní, že majú málo vody, hladina im poklesla, prípadne došlo k zaneseniu a zlomeniu pvc rúr, uviazlo im čerpadlo v rúre a podobne. Tieto vrtané studne zvykneme prerábať na kopané, čím sa neporovnateľne zvýši zásoba vody.

 

Naša spoločnosť, INGNAR, s.r.o., Vám ponúka bezstarostné, rýchle, kvalitné a hlavne každému cenovo dostupné zhotovenie kopaných ako aj vŕtaných studní.

 

Zabezpečujeme kopanie studní na celom východnom Slovensku a v okresných mestách. Zabezpečíme realizáciu studne od odborného poradenstva, hľadania vody skúseným prútikárom, p. Šotíkom, dovoz potrebného stavebného materiálu (skruže a pod.) priamo na miesto až po samotnú realizáciu studne. Dohodnite si obhliadku už dnes alebo nás kontaktujte pomocou kontaktného formulára.

Máte otázku alebo potrebujete poradiť ?